Ob prazniku občine Ormož in 30 let Ormoške planinske poti

OB DNEVU PLANINCEV SLOVENIJE

Odhod:   nedelja, 13. junij 2021 [ 08:00]
Vodnik:   Vodniki PDMMO
Razpis:   PDF file (celoten razpis z vsemi podrobnejšimi podatki)
POHOD OB OBČINSKEM PRAZNIKU OBČINE ORMOŽ in 30 let Ormoške planinske poti
Ob drugem praznovanju občinskega prazniku občine Ormož organiziramo (Osnovna šola Ivanjkovci, Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož, Planinsko Društvo Maks Meško Ormož in Občina Ormož) pohod v kraje, kjer so bili rojeni oziroma so živeli naši KULTURNI BUDITELJI.
Tako bomo vsako leto s pohodom obiskali vsaj enega od pomembnih Slovencev!
Pohod bo izveden v sklopu občinskega praznika, v nedeljo, 13. 6. 2021. Pohodniki se zberemo na železniški postaji v Ivanjkovcih ob cca 8:15, to je ura prihoda vlaka iz smeri Ormoža.
Odhod vlaka iz železniške postaje Ormož je ob 8:04 (Osluševci 7:57, Velika Nedelja 08:00, Ormož 08:04, Pušenci 08:08, Pavlovci 08:10).
Od tu (iz železniške postaje Ivanjkovci) nadaljujemo peš čez Mihalovce na Cerovec Stanka Vraza, kjer je bil rojen Stanko Vraz. Pred njegovim spominskim obeležjem bo OŠ Ivanjkovci pripravila krajšo predstavitev. Pohod nadaljujemo skozi Žerovince v Lahonce, kjer se ustavimo na domačiji pisateljice Erne Meško (predstavitev s kulturnim programom), nadaljujemo do železniške postaje v Ivanjkovcih, od koder se z vlakom vrnemo v Ormož (13:09).
Kdor pa želi, pa lahko pot iz Lahoncev nadaljuje peš čez Runeč, Stanovno, Litmerk in Dobravo v Ormož.
Odhod vlaka iz železniške postaje Ormož je ob 8:04, vrnitev z vlakom ob 13:09 iz Ivanjkovcev!

O Stanku Vrazu in Erni Meško, kulturnih buditeljih, ki ju bomo tokrat bolje spoznali:

Stanko Vraz, slovensko-hrvaški pesnik in eden od pomembnih pripadnikov ilirskega gibanja, pravo ime: Jakob Fras, ostali psevdonimi so še: Jakob Cerovčan, Slovenec iz Slovenie, ilirski psevdonim: Stanko Vraz, Ilir iz Velike Ilirie Datum rojstva: 30. junij 1810, Cerovec, Štajerska, Avstrijsko cesarstvo
Smrt: 20. maj 1851, Zagreb, Hrvaška
Kraj pokopa: Pokopališče Mirogoj, Zagreb, Hrvaška
Knjige: Djulabije (1840), Glasi iz dubrave Žerovinske (1841), Gusle i tambure (1845).

Erna meško, pisateljica, družbenopolitična delavka, planinka
Rojena: 21. marec 1911, Loperšice pri Ormožu
Umrla: 11. oktober 1999, Lahonci
Poklici in dejavnosti: pisateljica, kmetica, družbenopolitična delavka, planinka
Kraji delovanja: Ormož, Lahonci
Dela: Haloze – Dober dan, 1980, Pismo, 1983,
Utrinek iz Lendavskih goric, 1984, Rada bi vam povedala, 1985, Od zrna do kruha, 1989, Pri nas doma, 1989, Lahončani, 1990, Bajte, bajtice, 1992, Še bi vam rada povedala, 1992, Pšenica, 1994, Sreča na oknu, 1995, Pohorju, 1995, Kmečka idila, 1996.

Vabimo vas, da s seboj na pohod ponesete kakšno knjigo, lepo misel, pesem, verz odlomek ali citat Stanka Vraza ali Erne Meško.