Planinsko društvo

Maks Meško Ormož


Kraški rob

Odhod:   nedelja, 14. november 2021 [ 04:00]
Trajanje:   1 dan
Težavnost:   Srednje zahtevna
Vodnik:   Marjan Kukovec
Razpis:   /
Začnimo z definicijo, kaj je Kraški rob. Kraški rob je tisti del Slovenije, kjer se kraška pokrajina prevesi v Istro in ga vidimo kot pečine oz. skalnate stene.
Vsi gotovo poznate Črni Kal, kajne? No, točno tam nad vasico Črni Kal je Kraški rob: visoka apnenčasta skala. Te skale pa se vijejo tekom celotne širine Slovenije na tistem koncu: od Trsta pa do hrvaške meje blizu Sočerge. Tam Slovenija ni več tako zelo široka, zato sva se odločila, da bo najin pohod po Kraškem robu tudi pohod od italijanske do hrvaške meje. Približno 6h lahkotne hoje (dejansko je hoje malo več) od ene meje do druge, vmes pa sami lepi razgledi na Kras, Jadransko morje in seveda na Kraški rob

Vsebina

Kako je nastal Kraški rob?
Pohod po Kraškem robu
1. del: Grad Socerb – Črnokalski grad
2. del: Črnokalski grad – vas Podpeč – najlepši del
3. del: Podpeč – Zazid – Veli Badin pri Sočergi
Kako je nastal Kraški rob?

Nas vedno zanima “kako pa to deluje, kako je pa to nastalo”. Nič drugače ni bilo v primeru Kraškega roba. Torej, kako je nastal Kraški rob? Ta del Slovenije se je dvignil izpod morja, ko je afriška tektonska plošča začela pritiskati pod evrazijsko. Dvignilo se je večje območje, ki je bilo sestavljeno deloma iz fliša, deloma pa iz apnenca. Fliš je manj odporen na vremenske pojave in se je hitreje spral, odstranil, apnenec pa je ostal. In tako je nastal Kraški Rob. Spodaj je Istra s flišno podlago, zgoraj pa je Kras z apnenčasto strukturo.

1. del: Grad Socerb – Črnokalski grad



Ta del poti gre nekoliko bolj v notranjosti in tu pečin Kraškega roba še ni videti. Od gradu Socerb pa do ruševin črnokalskega gradu 1,5h.
2.Od črnokalskega gradu gre pot po Kraškem robu – dobesedno PO robu. 2h
3.del: Podpeč – Zazid – Veli Badin pri Sočergi
Skupno 6,5ur hoje!
Slike iz izleta prosim pošljite vodniku.
41 kB

Izberi sliko za povečavo.

Na seznam izletov
logotip
Planinsko društvo Maks Meško Ormož
Vrazova ulica 12, 2270 Ormož
info@pdrustvo-mmormoz.si