Kot-Vrbanove špice-Rjavina-Kot

Julijske Alpe

Izhodišče

Lengarjev rovt v dolini Kot, 950 m

Dolina Kot - Visoka Vrbanova špica (pot Lojzeta Rekarja)

Cilj: Visoka Vrbanova špica (2408 m)
Ime poti: pot Lojzeta Rekarja
Čas hoje: 5 h
Zahtevnost: zelo zahtevna označena pot

Višinska razlika: 1458 m
Višinska razlika po poti: 1580 m
Zemljevid: Tiglav 1:25.000
Priporočena oprema (poletje): čelada, komplet za samovarovanje

Vrata, Kot in pa Krma so tri znane ledeniške doline v Julijskih Alpah. In mogoče je ravno to da so zelo dobro obiskane njihov največji problem. Delal bi krivico, če bi katero označil za najlepšo. Vsaka zase je pravi alpski biser! A dolina Kot še posebej pritegne, ker je daleč najsamotnejša.

Spodnja(2299 m)in Visoka Vrbanova špica(2408 m) ter Rjavina(2532 m)

OPIS
turo začnemo v dolini Kot, kjer nas markacije proti Staničevemu domu usmerijo strmo v breg. Š e preden prispemo do krnice Pekel, se pot proti Vrbanovim špicam odcepi desno pod steno. Sledi krajši plezalni odsek, nato pa vse do vrha Spodnje Vrbanove špice pretežno travnata pot, z nekaj lažjega plezanja. Nadaljujemo s prečenjem Š pic, kjer pot postane nekoliko bolj zračna. Z Visoke Vrbanove špice sledi spust do Staničevega doma, od koder se čez Dovška vratca povzpnemo na Rjavino. Tik pred vrhom naletimo na atraktiven skalni skok, ki pa izkušenemu gorniku ne predstavlja večje ovire.
Z vrha Rjavine po plezalni poti čez severno steno sestopimo v Pekel, od koder se spustimo nazaj na izhodišče.