Planinsko društvo

Maks Meško Ormož


aktualno
program izletov
planinske poti
odseki
fotogalerija
dogodki
obvestila
članstvo
vodniki
sponzorji
povezave
društvo

Uporabniško ime Geslo


Pozabili geslo Novi uporabnik

Natisni

Obvestila
Odpoved izleta Izlet Snežnik, 1796m: Zaradi premalo prijavljenih smo izlet odpovedali. Mogoče ga bomo izvedli v začetku junija. Spremljajte obvestila na naši spletni strani.
ZBOR ČLANOV Izlet 54.LETNI ZBOR ČLANOV OBČNI ZBOR : Zaradi vremenskih razmer zbor članov odpovedujemo.
Taborni časopis Koprivna 2025 Izlet Poletni tabor : V zavihku dogodki si poglejte nov taborni časopis.
Strelovec - sprememba datuma izleta Izlet Strelovec: Izlet na Strelovec je prestavljen iz nedelje, 22. junija na soboto 21. junija 2025. Podrobnosti v opisu.
Prestavitev izleta Izlet Boč: Zaradi napovedi slabega vremena smo izlet prestavili na soboto, 5. aprila 2025.







Jalovec in kanjoning na TOLMINKI na SOč†I

JALOVEC

Odhod:   sobota, 1. julij 2023 [ 03:00 ]
Prihod:   nedelja, 2. julij 2023
Trajanje:   2 dneva
Težavnost:   Zahtevna
Vodnik:   Marjan Kukovec
Razpis:   PDF file (celoten razpis z vsemi podrobnejšimi podatki)
Prvi dan:
Odhod v soboto zjutraj ob 3 uri iz pred avtobusne postaje v Ormožu! Pot nas bo vodila čez Ljubljano-Krajnsko goro do Vršiča.
Tokrat si smo za cilj izbrali ena najlepših gora v Julijskih Alpah.
Vršič - Jalovec (čez Jalovško škrbino)
Cilj: Jalovec (2645 m)
Ime poti: čez Jalovško škrbino
Čas hoje: 6 h
Zahtevnost: zelo zahtevna označena pot
Višinska razlika: 1034 m
Višinska razlika po poti: 1350 m
Zemljevid: TNP 1:50.000
Priporočena oprema (poletje): čelada
Jalovec je 2645 m visoka gora v Julijskih Alpah in je šesti najvišji vrh v Sloveniji. Sosednje gore so Mangart (proti zahodu), Travnik in Mojstrovka (proti vzhodu) ter Ponce (proti severu). Vrh stoji na meji med črnomorskim in jadranskim povodjem, med alpskimi dolinami Tamarja, Loške Koritnice in Trente
Da po lepoti res izstopa iz svoje okolice je dokazala tudi Planinska zveza Slovenije, ki si je silhueto Jalovca izbrala za svoj grb.
Skladne in ostro odrezane ploskve mu dajejo zlasti s severa podobo kristala. Z ostalih strani ima prav tako drzno in mogočno obliko, ki izstopa nad svojo okolico. Gora je visoka tudi za Julijce, saj je z 2645 metri na odličnem četrtem mestu. Jalovec se dviguje nad tremi dolinami, to so: na severovzhodu Tamar s Planico, na zahodu Loška Koritnica in na jugovzhodu Zadnja Trenta. Na vse strani pada s strmimi pobočji, najgloblje pa na zahodu v Koritnico, najbolj strmo pa v Tamar. V Jalovčevi bližini ni prav veliko planinskih postojank. Š e najbližje je Zavetišče pod Š pičkom, 2064 m, ki stoji južno pod Jalovcem v bližini že od daleč dobro vidnega Š pička, 2192 m. Kot izhodišče za vzpone na Jalovec bomo tokrat uporabili prelaz Vršič, 1611 m. Vzpon na Jalovec pomeni za vsakega gornika velik praznik. V razglednem dnevu je panorama gorske okolice ena najveličastnejših v Julijcih.
Na Jalovec ni lahke poti. To dokazuje tudi prvi pristop, ki je bil opravljen šele leta 1875 (Karl Wurmb in domačina vodnika Črnuta in Strgulc). Danes spada Jalovec med najbolj obiskane vrhove Julijskih Alp. Vse poti nanj pa so zahtevne, dolge in naporne. Za primerjavo naj povemo, da štejemo vzpon na Triglav za lažjega kot je na Jalovec. Iz vseh treh dolin vodijo na vrh označene poti, ki imajo več variant.Po vrnitvi nazaj na Vršič prespimo v Tičarjevi koči



Drugi dan:
Drugi dan nadaljujemo z vožnjo do Tolminskih korit z osvežitvijo v skrivnostnem svetu divjih sotesk, slikovitih slapov in kristalno čistih tolmunov..
Š portne agencije, ki organizirajo soteskanje, priskrbijo potrebno opremo, strokovno usposobljenega vodnika in prevoz do kanjona ter nazaj na izhodišče.
Kanjoning - Sušec
Soteskanje je podobno raziskovanju naravnega vodnega parka. Adrenalinski navdušenci skupaj z usposobljeni vodniki kanjoninga skačejo čez večmetrske slapove, se dričajo po naravnih toboganih in kopajo v osvežilni vodi razigranega potoka Sušec.
Kanjon Sušec leži približno 7 km iz Bovca. Za soteskanje je potreben nakup dovolilnice. Skupaj z vzponom do vstopne točke v sotesko traja izlet 2–3 ure.
Po sprostitvi se vračamo čez Idrijske hribe v Prlekijo kjer pridemo do 22 ure.
Planinski izlet vodi Marjan Kukovec
Prijave v KOŠ -u


Slike iz izleta prosim pošljite vodniku.
561 kB

l.2020
386 kB

Izberi sliko za povečavo.

Na seznam izletov

Nazadnje dodane slike

Na izlet >>>


Na izlet >>>


Na izlet >>>


Na izlet >>>


Na izlet >>>

Naslednji izleti
Kolesarjenje po OPP
Pohod ob polni luni na Runeč
Bizeljsko
Preko Boča na Donačko
Pohod ob polni luni v Haloze
Ob prazniku občine Ormož
Begunjščica (čez Prevalo in čez Zelenico dol) 
CICI Tabor
Krn z Lepene
Ankogel(3252m), Sauleck(3086m)

Prejšnji izleti
S kolesi po občini Ormož
Pohod po Ormoški planinski poti Osluševci-Ormož
Nad Šitom Glava 2080m
Snežnik, 1796m
Strelovec iz Robana
Po dolini reke Glinščice
Krakovski gozd; Resslova pot
Triglav
Pohod ob polni luni, lagune
PO JAKOBOVI POTI

Naključni pregovor
Romunski pregovor
Dobro je govoriti, a še bolje molčati; treba je samo vedeti, kdaj je pravi čas.

Naključni citat
Albert Einstein
Fizikalni pojmi so proste stvaritve človeškega duha in niso, kakorkoli že to zveni, enolično določeni z zunanjim svetom.

logotip
Planinsko društvo Maks Meško Ormož
Skolibrova ulica 12, 2270 Ormož
pdmmo1962@gmail.com