Š pik nad Nosom

Prihod:   nedelja, 25. avgust 2019
Trajanje:   2 dneva
Težavnost:   Zelo zahtevna
Š pik nad Nosom (2531 m) in Š pik nad Š pranjo (2554 m)

V tem divjem svetu je še veliko drugih špic, turnov in ostric, ki bi si zaslužili »špikasto« ime ...
Š pik nad Nosom je 2531 m visoka gora, ki se nahaja v grebenu gora med Montažem in Višem. S kamnitega vrha se nam ob lepem vremenu odpre razgled na skupini Viša in Montaža ter mejnemu grebenu, kjer najlepše vidimo masiv Kanina.
Pred nekaj leti so na vrhu postavili tudi bivak Luca Vuerich, kjer lahko prenoči 9 oseb, posvečen pa je alpinistu iz Trbiža, po katerem bivak nosi tudi ime.

Izhodišče: Pecol (1510 m)
Izhodišče Š irina/Dolžina: 46,4092°N / 13,4376°E
Cilj: Š pik nad Nosom / Foronon del Buinz (2531 m)
Ime poti: Ceria
Čas hoje: 3 h 45 min
Zahtevnost: zelo zahtevna označena pot
Višinska razlika: 1021 m
Višinska razlika po poti: 1050 m
Zemljevid: Julijske Alpe - zahodni del 1:50.000
Priporočena oprema (poletje): čelada, komplet za samovarovanje
Na zahodni strani se greben Poliških Š pikov začenja s kraljem Zahodnih Julijcev. Š pik nad Policami (2753 m) vsi bolj poznamo kot Montaž. O razlogih,Okno in okence Š pik nad Policami, Š pik nad Plazom in Š pik nad Cijanericozakaj. Severno pod njim, izven glavnega grebena, je težko dostopni Š pik nad Zadnjo polico (2680 m), bolj znan kot Severni stolp, na katerega brez vsaj druge stopnje plezanja ne bo šlo. če sledimo grebenu na vzhod, onkraj gore z imenom Vrh Brda (2661 m), na katero se lahko povzpnemo po shojeni potki s stare poti, ki mimo Pipanove lestve vodi na Montaž, naletimo na Š pik nad Plazom (2606 m), ki se obiskovalcev brani s strmim, a obvladljivim jugozahodnim pobočjem.
Obvezna prijava (Marjan-041698741 po 19 uri!)