Grand Paradiso 4061m

Trajanje:   2 dneva
Težavnost:   Zelo zahtevna
Gran Paradiso (4061m)
Dvodnevna gorniška tura - Osameli mogotec .
Edinstven vzpon na ponosnega štiritisočaka Alp - prelep razgled na Mont Blanc

Nacionalni park Grand Paradiso spada v Grajiške Alpe, ki ležijo v skrajnem severozahodu Italije,vrh pa je bil prvič osvojen leta 1860.
Grand Paradiso nam ponuja veličastne poglede na Mont Blanc na severozahodu, peninski mejni greben na severovzhodu in gorovje Dauphine na jugozahodu.
Gran Paradiso je ob vsej svoji veličini hvaležna gora, saj gorniku ponudi tehnično nezahteven vzpon, solidno višino in neprecenljve občutke

Podrobni program
Prvi dan
V zgodnjih jutranjih urah bomo odšli iz Ormoža proti dolini Aoste na zahodu Italije in naprej proti dolini Val Savaranche do zaselka Pont, ki leži na 1960 metrih nadmorske višine.
Tu bomo napolnili nahrbtnike s potrebno opremo ter se odpravili do koče Vittorio Emanuele, ki leži na 2732 m.n.v, vzpon pa bo trajal 3 ure.
V koči, ki je nekaj posebnega po svoji obliki in lahko sprejme do 200 ljudi bomo prenočili.
Čas pred večerjo bomo izkoristili za trening hoje z derezami na bližnjem snegu ter se še dodatno aklimatizirali za lažji spanec.

Drugi dan

Po dobri aklimatizaciji, saj bomo spali na 2700 m.n.v se bomo zjutraj povzpeli na najvišji vrh Grajiških Alp Gran Paradiso, ki leži 4061 metrov nad morjem.
Vzpon ob ledeniku Grand Paradiso bo trajal 5 ur. Zadnji metri proti vršni piramidi so malo bolj zahtevni, a ponujajo prelepe razglede na najvišje vrhove Alp.
Na vrhu pa nas bo pričakal ob veličastnih skalnih blokih bel Marijin kip. Po osvojitvi vrha nas čaka spust v dolino do Ponta, ki traja 4 do 6 ur.
Obstaja tudi možnost spusta s smučmi. Po okrepčilu se bomo odpeljali proti domu, kamor bomo prispeli polni novih vtisov pozno zvečer.

Oprema

Obvezna tehnična oprema

zaščitna čelada
plezalni pas